5 tipp a jobb irodai világításhoz

Ha otthoni irodában dolgozik, a munkaterület világításának jellege és minősége hozzájárulhat a termelékenység növeléséhez. A rossz irodai világítás csökkentheti az energiáját, elsötétítheti a hangulatát, szemfáradtságot és fejfájást okozhat, és végső soron befolyásolja a hatékony munkavégzés képességét.

Ha nincs sok természetes fénye, a mesterséges fények még fontosabbak, amikor a munkaterület megvilágítását vizsgálja. Sok otthoni irodában van környezeti világítás, beleértve a mennyezeti lámpákat vagy a süllyesztett lámpákat, de hiba azt gondolni, hogy ez elég lesz. A meglévő környezeti világítást nem az otthoni iroda funkcionális megvilágítására tervezték, és további fényforrásokkal kell kiegészíteni.

Íme öt dolog, amit figyelembe kell vennie, amikor eldönti, hogyan világítsa meg otthoni irodahelyiségét.

1. Tartsa az asztali lámpákat indirekt módon

Kerülje a mennyezeti lámpák közvetlen vakító fénye alatti munkavégzést. Ehelyett keresse a szórt környezeti fényt, amely megvilágítja a munkaterületét. A lámpaernyők lágyítják és szétszórják a fényt, míg egy felfelé néző állólámpa a falakról és a mennyezetről veri vissza a fényt. A cél az, hogy az egész teret megvilágítsa anélkül, hogy túlzott káprázást és kontrasztot keltene, miközben elkerüli a vetett árnyékokat.

2. Hozzon létre irodai világítást

A számítógépes munkához, a papírmunkához és más, nagy koncentrációt igénylő feladatokhoz válasszon egy jól körülhatárolt, az adott feladathoz dedikált fényforrást. Egy állítható vagy csuklós asztali lámpa pontosan oda juttathatja a fényt, ahol szükséged van rá, és támogathatja a különböző feladatokat. Ha otthoni irodájában több munkaállomás van – például egy íróasztal a számítógép és a telefon számára, egy iktatóhely és egy asztal a fényképek és modellek vizsgálatára -, akkor minden egyes állomáshoz külön világítást szereljen fel.

3. Szüntesse meg a tükröződéseket és az árnyékokat

Mindig vegye figyelembe, honnan jön a fény: a számítógépen való munka közben Ön mögött elhelyezett fényforrás szinte biztosan zavaró tükröződést fog okozni a képernyőn. Hasonlóképpen, vigyázzon a közvetlen megvilágításra felszerelt lámpák által vetett nem kívánt árnyékokra. Ha például a jobb kezével ír, a keze és a karja árnyékot vethet, ha a munkahelyi lámpa is a jobb oldalon van elhelyezve. A munkaterületek kialakításakor vegye figyelembe az ablakok elhelyezkedését is.

4. Használja ki a természetes fényt

Ne hagyja figyelmen kívül az ablakból, tetőablakból vagy más átjáróból érkező természetes fény egyedülálló előnyeit. A napfény meleg fényt eredményezhet, amely javítja a munkakörnyezetet. Másrészt viszont figyelembe kell vennie a közvetlen napfényt, amely a nap bizonyos időszakaiban túlzott vakító fényt okoz.

Általánosságban elmondható, hogy a legjobb, ha a természetes fény a munkafelületek és a számítógép képernyője előtt vagy mellett van, hogy elkerülje a vakítást és maximalizálja a kinti kilátást. A munkaállomást északra vagy délre is elhelyezheti, hogy a napfény a nap bármely szakában ne vetjen árnyékot.

A nap folyamán a különböző fényviszonyokhoz való alkalmazkodás érdekében a napellenzők tompítják és csökkentik a hőt anélkül, hogy a fényt és a kilátást veszélyeztetnék. Kipróbálhat egy egyszerű redőnyt vagy akár egy álló szúnyoghálót is, amelyek jó szolgálatot tesznek az ablakon beeső napfény szórásában.

5. Fontolja meg a dekoratív irodai világítást

Mint említettük, a legtöbb otthoni irodában van környezeti világítás, amely az egész térben szóródik, és van feladatvilágítás, amely az egyes munkaállomásokra összpontosít.

E kétféle funkcionális világítás mellett dekoratív és akcentusvilágítással is kiegészítheti otthoni irodája vizuális karakterét. Az akcentusvilágítás, például a kandalló- vagy képlámpák, felhívja a figyelmet a helyiségben lévő tárgyakra vagy más elemekre, míg a dekoratív lámpák, például a fali sconces közvetlen vizuális vonzerőt nyújtanak.

Leave a Reply

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük