A luxus belső világítás végső útmutatója

A világítás a belsőépítészet egyik legfontosabb eleme, mivel nemcsak megvilágítja a helyiséget, hanem megváltoztathatja annak megjelenését is, akár jobbra, akár rosszabbra.

Egyfelől egy egyhangú szobát egy kapcsoló megnyomásával olyan színűvé tehet, mintha egy fényes magazinból vették volna ki. Másrészt lehet túl halvány vagy túl világos, ami fejfájást, fáradt szemeket és fényfáradtságot okozhat.

Albert Hadley, egy híres, mára már elhunyt amerikai belsőépítész egyszer azt mondta: “A designt a fény és az árnyék határozza meg, és a világítás nagyon-nagyon fontos”.

Ez a luxusvilágítási útmutató bemutatja a világítás összes különböző típusát, és szakértői tanácsokat ad, hogyan alakítsa ki otthonában a világítást.

A világítás különböző típusai

Először is mindenkinek tudnia kell egy kicsit többet a világítás két fő típusáról: a természetes és a mesterséges fényről.

1. Napfény
A napfény a legtermészetesebb módja a fényszerzésnek. Jót tesz az elmédnek, és nem kerül semmibe. De nehéz is vele bánni.

A fény attól függően, hogy hol élsz és milyen tájolású a szobád. Például az északról érkező fény sokkal hidegebb, mint az egyenlítő felől érkező fény. A természetes fény mennyisége egy szobában a napszaktól és az évszaktól függően is változik.

Az ablaktakarókkal szabályozhatja a kívülről beáramló fény mennyiségét. Sara Cosgrove belsőépítész szerint a függönyök, az ablakkezelők és a tükrök a legjobb módszerek a természetes fény szabályozására azokban a helyiségekben, ahol az kevés.

A tükrös bútorok, mint például a fent látható Carina éjjeliszekrény, szintén jól működnek, és tárolásra is használhatók. Használjon vastagabb szövetekkel bélelt függönyöket, hogy szabályozza a sok természetes fényt kapó helyiségbe bejutó fény mennyiségét.

A káprázás egy másik probléma, amellyel foglalkozni kell. Egy túl világos szoba laposnak és hidegnek tűnhet. Egy módosítható ablakkezelés, mint például a lamellás, a velencei, a velencei vagy a római redőny, illetve a plantációs redőnyök segíthetnek a bejövő fény mennyiségének szabályozásában és a káprázás megállításában anélkül, hogy tönkretennék az ablak megjelenését.

Az égő fények, például a gyertyafény és a kandalló fénye nagyon hangulatos, és nem szabad megfeledkezni róluk. Nézze meg, hogyan teszi a pattogó tűz még hívogatóbbá ezt a házikó recepciós társalgóját, amelyet Inge Moore (The Gallery HBA) tervezett. A kandallópárkány vagy a hivatalos étkezőasztal két végére helyezett, elegáns gyertyatartókban vagy kandeláberekben elhelyezett gyertyák lenyűgözően néznek ki. A hurrikánok vagy lámpások egyszerű módja annak, hogy a gyertyák meleg fényét beltéren vagy kültéren élvezhessük egy lazább megjelenés mellett.

2. Mesterséges világítás
Mesterséges világítást érdemes használni, hogy mélyebbé tegye a teret. A meleg fény, szemben az erős fénnyel, a leghívogatóbb választás az otthonok számára. A mesterséges megvilágítással kiemelhetünk jellemzőket, zónákat hozhatunk létre, és megváltoztathatjuk a helyiség méretét. Hozzájárulhat a belső tér általános stílusához is. Amikor világítási projektjét tervezi, mindig tartsa szem előtt ezt az öt világítási típust. Gondolja át, hogy hol van rá szüksége, hogyan szeretné használni a teret, és hogyan használhatja a különböző fényhatásokat a kívánt megjelenés eléréséhez.

A különböző beltéri világítási típusok

Öt fő világítási típus létezik egy helyiségben: általános, környezeti, hangulat-, feladat- és akcentusvilágítás.

Egyes lámpák több típusba is tartozhatnak, a helyüktől, az intenzitásuktól és a használatuktól függően. Az egyes típusok alapjainak ismerete azonban segíthet egy hatékony rendszer megtervezésében.

1. Általános világítás
Az általános világítás a világítási terv legfontosabb része. Egyenletes fényt ad a helyiségnek, és inkább gyakorlati, mint esztétikai okokból világít.

Az általános világítás általában közvetlen, és dimmerrel kell szabályozni, hogy alkalmazkodni tudjon a napfény változásaihoz.

A központi függőlámpa valószínűleg a leggyakoribb módja az egész helyiség megvilágításának, és a szoba kialakításának is fontos eleme lehet. Egy díszes csillár vagy egy művészeti installáció egyaránt remek módja annak, hogy megragadja a tekintetet, és vizuálisan feldobja a szobát.

Ezeket azonban más szintű világítással kell kombinálni, mivel egy központi fényforrás önmagában kemény árnyékokat vet (különösen az emberekre), és nem ad sok életet a szobának.

A legtöbb ember úgy gondolja, hogy egy ilyen egyszerű világítási rendszer messze nem elég ahhoz, hogy egy teret meleggé és barátságossá tegyen.

2. Ambient lighting
A környezeti világítás a világítás következő szintje. Jól működik az általános világítással. E két világítási típusnak fontos közös pontjai vannak: alapvetően funkcionálisak, és egy egész helyiség megvilágítására szolgálnak. A fő különbség a kettő között a fény iránya. April Russell belsőépítész így magyarázza a különbséget: “Az általános világítás éppen az – olyan fény, amelyet minden nap és minden este használhat. A hangulatvilágítás legtöbbször egy fényerőszabályzó rendszerhez kapcsolódik, így a fény mennyiségét a helyzettől függően változtathatja. A hangulatvilágítást legtöbbször arra használják, hogy egy bulit izgalmasabbá tegyenek.

A hangulatvilágítás nem közvetlen, ezért lágyabb, mint az általános világítás. Általában nem használ lefelé irányuló megvilágítást, így nem hoz létre árnyékokat, amelyek nem lennének szép látványt nyújtanak. Gondoljunk a spotlámpákra vagy fali lámpákra, amelyek elárasztják a falat fénnyel, a háttérvilágított plexiüvegpanelekre vagy a mennyezetet megvilágító rejtett világításra egy koporsóból, mint ez a moziterem Finchattonban, balra.

Az építészeti világítást, mint például az itt használt hangulatvilágítást, gyakran használják egy tér megjelenésének vagy méretének megváltoztatására. Enélkül ez az ablaktalan szoba nagyon sötét és szűkös lenne. Feladatmegvilágítás

3. Feladatmegvilágítás
A feladatmegvilágítás, ahogy a neve is mutatja, egy adott feladathoz, például olvasáshoz vagy főzéshez használt fényforrás. Működési módja miatt a feladatvilágítás nagyobb teljesítményt igényel, mint a legtöbb más világítás. A világos és sötét területek közötti markáns különbség miatti szemfáradtság elkerülése érdekében mindig elegendő környezeti fénnyel kell kombinálni.

A legkézenfekvőbb helyek, ahol közvetlen megvilágításra van szükség, azok, ahol az emberek olvasnak és dolgoznak, mint például ebben az Elicyon otthoni irodában. A kiegyensúlyozott karú lámpák nagyszerűek az íróasztalokon, a fejtámla mellé szerelt rugalmas olvasólámpák pedig tökéletesek az ágyban való olvasáshoz. A tükörvilágítás jól működik a fürdőszobákban és az előkészítő helyiségekben. A konyhában is érdemes feladatvilágítást használni, hogy könnyebbé és biztonságosabbá tegye az ételkészítést. A konyhai világításhoz használhat szekrény alatti lámpákat, süllyesztett spotlámpákat a munkalapok felett, vagy hosszú, alacsony függőlámpát az előkészítő sziget felett. A közvetlen megvilágítás arra is használható, hogy a helyiségben vagy folyosón végigsétáló emberek számára útvonalakat hozzon létre. Ez történhet irányított padlóvilágítással vagy lépcsőfeljáró világítással.

4. A hangulat megteremtése
Az általános világítás és a hangulatvilágítás ugyanolyan fontos a helyiség általános megjelenéséhez, mint a hangulatvilágítás, és nélkülük üresnek tűnne egy szoba. Meleg, barátságos hangulatot kölcsönöz a helyiségnek azáltal, hogy fénypocsolyákat hoz létre, amelyek kitöltik az általános világítás által okozott árnyékokat.

A szoba stílusának is fontos része, mivel a stílusra ugyanúgy odafigyel, mint a funkcióra. Az asztali lámpák és az állólámpák, mint például ebben a Jean-Louis Deniot által tervezett párizsi szalonban, népszerű választásnak számítanak.

Az asztali lámpákhoz a legjobb, ha egy stabil oldalsó asztal vagy konzol áll rendelkezésre. Ellenkező esetben nehéz lehet elrejteni a vezetékeket. A vezetékeket vezesse át egy kis lyukon, amelyet a felületbe fúrt, vagy rögzítse őket egy állványhoz szalaggal, tűzőkapoccsal vagy rajzszöggel.

Tartsa az aljzatokat közel ahhoz a helyhez, ahol a lámpákat elhelyezi. Itt egy újabb jó ok arra, hogy a tervezési munka vége felé tervezd meg a villanyszerelést.

Mivel a hangulatvilágítás gyakran a szemmagassághoz legközelebbi réteg, fontos, hogy szűrőt használj, hogy elfedd a csúnya csupasz izzók okozta vakító fényt. Ugyanez vonatkozik az általános világításodra vagy a hangulatvilágításra is, ha alulról látszik a csupasz izzó.

Barbara Barry lakberendező azt mondja: “Szeretem a fényforrást (a lámpaernyőt) közvetlenül a szemmagasság fölé helyezni. Az egész szobát megvilágítja, és ez a legjobb benne, mert nem vet árnyékot lefelé”.

A múltban a volfrámszálas izzók voltak a legnépszerűbbek. Ma már a volfrámszálas izzók helyett halogén és LED izzókat használnak, mert ezek olcsóbbak és kevesebb energiát fogyasztanak. Hangulatvilágításhoz válasszon alacsony fogyasztású izzót. A nagy teljesítményű izzók túl kemény és alkalmatlanok hangulatvilágításra. A nagy teljesítményű izzókhoz nagy lámpabúra is szükséges, hogy az izzónak és az anyagnak elegendő hely álljon rendelkezésre.

Állólámpa vagy asztali lámpa kiválasztásakor figyeljen az ernyő méretére a talapzathoz képest, valamint a lámpa méretére a többi bútorhoz képest. Linda Holmes, a LuxDeco kreatív igazgatója szerint: “A túl kicsi lámpák kiválasztása nagy hiba, amit sokan elkövetnek. Ha nem biztos benne, mindig válasszon nagyobb lámpát. Kivéve persze, ha a lámpa egy keskeny konzolasztalon fog elférni. Ebben az esetben mindig mérni kell”.

A lámpaernyőkkel kapcsolatban sok más dologra is érdemes gondolni. A tartozékokat mindig el kell rejteni a lámpaernyővel. A kilógó hardverek nevetségesen néznek ki, és elrontják a megjelenést. A textúrák is megváltoztathatják a lámpa megjelenését, különösen, ha az fel van kapcsolva. Például egy durvább vászonernyő más fényt ad, mint egy sima szaténernyő.

Ha a szoba fényének nagy része a környezeti világításból származik, akkor a legjobb, ha világosabb színeket használ, hogy a fény minél jobban át tudjon ragyogni. Ha hangulatos, atmoszférikus megjelenést szeretne, akkor egy sötétebb szín az ideális. Egy drága tárgyat úgy tudsz a legjobban feldobni, ha ezüsttel vagy arannyal kárpitozod.

5. Akcentusvilágítás
A hangsúlyos világításhoz hasonlóan a hangsúlyos világításnak is meghatározott célja van. Ez minden olyan világítás, amelyet azért helyeztek el egy helyiségben, hogy felhívja a figyelmet egy bizonyos jellemzőre.

Az akcentusvilágítást arra használják, hogy kiemeljék a műalkotásokat, szobrokat és más tárgyakat a szekrényekben vagy a talapzaton. Kiemeli a darabokat, és megakadályozza, hogy elveszítsék őket egy nem megfelelően megvilágított térben.

Az akcentusvilágítás hasonló a feladatvilágításhoz, de a működéséből adódóan legalább háromszor annyi lumenre van szükség, ami azt jelenti, hogy több energiát igényel.

Fényhatások:

1. Lefelé irányuló világítás

A lefelé irányuló világítás a legelterjedtebb és leghasznosabb módja a belső tér megvilágításának. A legtöbb központi lámpa vagy spotlámpa downlight. Olyan árnyékokat vet, amelyek nem túl hízelgőek, különösen az emberekre, ezért elegendő környezeti fénnyel kell ellensúlyozni.

2. A fény bevitele
A felfelé irányuló világítás a lefelé irányuló világítás sokkal lágyabb alternatívája, mivel közvetett módon engedi be a fényt a helyiségbe, a mennyezetről visszaverődve visszatükrözi azt a helyiségbe.

3. Mosd a falakat
A falak mosása lágy, egyenletes fényt ad a függőleges felületnek. Helyezze a lámpát elég messze, hogy a fénysugár a teljes felületet elérje.

4. Falsúrolás
A falsúrolásnál a lámpát közel helyezzük a megvilágítandó felülethez, így kiemelve a felület textúráját.

5. Spotvilágítás
A spotlámpákat gyakran használják akcentus- és hangsúlyvilágításhoz, hogy felhívják a figyelmet a szoba egy bizonyos részére.

6. Kerületi világítás
A kerületi világítást arra használják, hogy kiemeljék a szoba széleit, és nagyobbnak tüntessék fel azt. A párkányvilágítás jó módszer ennek elérésére, és a belsőépítészek és építészek gyakran használják.

A világítással kapcsolatos teendők

Gondolja át, hogyan fogja használni a helyiséget, és milyen bútorok lesznek benne. Egyes bútoroknak különleges megvilágításra lesz szükségük.

Használjon fényerőszabályozást a világítás tervezésénél. Ez rugalmasabbá teszi a világítást.

A világítási rendszer tervezésekor gondoljon arra, hogy a helyiségek hogyan kapcsolódnak egymáshoz. A hirtelen váltások a világosságról a sötétségre megzavarhatják Önt és megerőltethetik a szemét.

Helyezzen fali lámpákat olyan falakra, amelyek nem olyan hosszúak. Ez kiegyensúlyozottabb megjelenést kölcsönöz a szobának, és eltereli a figyelmet a túl hosszú falakról.

FIGYELMEZTESS arra, hogy a lámpaernyő hogyan van bélelve. A bélés vastagsága és színe befolyásolja, hogy mennyi fényt enged át.

Gondolja át alaposan az izzó teljesítményét. A 60 vagy 75 wattos izzók túl erősek a hangulatvilágításhoz. A 40 wattos izzó sokkal melegebb.

DO: a csupasz izzóra mindig tegyen diffúzort.

Világítási tilalmak:

Ne használj csak egy fő fényforrást, mert ez árnyékokat eredményez, amelyek nem szép látványt nyújtanak. Ehelyett használj több réteget.

Ne fukarkodjon a foglalatokkal. A legrosszabb dolog, ami történhet, ha egy csúnya hosszabbítót kell használnod.

Ne hagyjon vezetékeket a szabadban. Ez rendetlenné teszi a szobát, és rontja az összképet.

Leave a Reply

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük