Hogyan világítsuk meg a pincét

A pincék lehetnek hatalmasak vagy kicsik, attól függően, hogy mennyi hely áll rendelkezésre. Hiszen vannak helyek, ahol nem lehet pincehelyiséget tartani, és nem érdemes az év több mint felében árvízzel foglalkozni. Ha azonban van pincéje vagy pincéje (vagy pincelakása), akkor valószínűleg ez kapja a legkevesebb természetes fényt a ház bármely helyisége közül. Ez különös problémákat vet fel a világítási terv elkészítésekor.

Az, hogy mit kezd a pincével, teljes mértékben a méretétől és az általa biztosított környezettől függ. Bár a pincéket leggyakrabban tárolásra vagy mosásra használják, mégis gondoskodni kell a megfelelő megvilágításról, bármilyen funkcióra is kívánja használni.

Világítási stílusok

Hacsak nem költözik új otthonba vagy nem végez nagyobb felújítást, a konnektorok és a lámpatestek helyét szinte biztosan már rögzítették. Az új, kisebb méretű világítási lehetőségekkel könnyedén kihasználhatja a már meglévőket, miközben olyan extra lámpákat is hozzáadhat, amelyekre korábban nem volt lehetősége.

A szükséges világítás mennyisége attól függ, hogy mekkora a pincéje, és hogyan kívánja használni. Ha kisebb térrel rendelkezik, vagy azt tervezi, hogy elsősorban tárolásra, műhelynek vagy mosókonyhának használja, akkor a világításnak erre a két formájára kell összpontosítania:

Az általános világítás, általában a fenti lámpák formájában, környezeti vagy általános fényt biztosít az egész térben, hogy kényelmesen beléphessen és mozoghasson anélkül, hogy megbotlana valamiben. Ahhoz, hogy elfogadható mennyiségű fényt juttasson egy kis helyiségbe, lehet, hogy csak egy általános fényforrásra van szüksége. Ellenkező esetben több, a területen egyenletesen elhelyezett fényforrásra lesz szüksége, például sínes vagy függőlámpákra, ha van rá hely.
Válasszon vékony profilú lámpatesteket, például süllyesztett lámpatesteket vagy LED-paneleket egy olyan pincébe, ahol kevés a függőleges hely, hogy ne terheljék a rendelkezésre álló kevés függőleges helyet, és ne teremtsenek zsúfolt környezetet.

Csillár
A feladatvilágítás olyan világítási típus, amely az általános világításra épül egy fókuszált, fényesebb fényforrással, például mozgó feladat- vagy olvasólámpával. A feladatvilágításra olyan területeken van szükség, ahol a pincében dolgozik, például mosógépek, íróasztalok, barkács- vagy kézművesasztalok és munkapadok körül.
Ha nagyobb térrel rendelkezik, vagy a pincét más célokra használja, például nappalinak, játékszobának vagy TV-szobának, érdemes megfontolni a harmadik típusú világítás hozzáadását :

Az akcentusvilágítás érdekesebbé és mélyebbé teszi a világítási rendszert, mivel felhívja a figyelmet a helyiség lényeges elemeire, például a műalkotásokra, építészeti részletekre vagy bútorokra, például egy borállványra. A sínvilágítás, a sconces, a fotofórák és más irányított lámpatestek segíthetnek a megvilágítás javításában és a szoba kulcsfontosságú elemeinek kiemelésében.

Az izzók kiválasztása

A használt izzó típusa az egyik legfontosabb tényező, amelyet figyelembe kell vennie, amikor a megfelelő világítást választja a pincéjébe. A legjobb izzó kiválasztásakor vegye figyelembe a következő tényezőket:

Típus

Az izzó típusát a személyes preferenciák és az határozza meg, hogy mi illik a berendezési tárgyaihoz. Az izzók fokozatos kivezetésével két fő típus van, amelyet figyelembe kell vennie:

CFL

Amikor a CFL-ek az 1990-es években először váltak kereskedelmi forgalomban népszerűvé, rossz hírük volt. Eleinte az emberek vonakodtak elfogadni ezeket az izzókat, mert az energiahatékonyságuk ellenére lassan indultak be és hideg színük volt. Ezek az izzók azóta hosszú utat tettek meg. Ma már számos érdekes színhőmérsékletű és kialakítású változatban kaphatók, így hosszú élettartamuk és energiahatékonyságuk mellett ideálisak csupasz izzós függőlámpákhoz.

A LED-ek sokat kínálnak, mint energiatakarékos, tartós és olcsó izzók, amelyek hűvös üzemi hőmérsékletűek. Amikor a LED-eket először hozták forgalomba, a kezdeti költségek túlzóak voltak, és sokan vonakodtak költeni. Mivel azonban az árak jelentősen csökkentek, és a formák, méretek és színek szélesebb választéka áll rendelkezésre, a LED-ek váltak az előnyben részesített megoldássá.

Fényerő és szín

Függetlenül attól, hogy CFL-t vagy LED-et választ pincéjébe, a színt és a fényerőt (lumenszintet) az ott végzett feladatoknak megfelelően kell megválasztani. A legtöbben az izzókra emlékeztető melegebb színhőmérsékletet kedvelik, de ez csak Önön múlik:

Hangulatvilágításhoz olyan fényt ajánlunk, amely elég meleg és világos ahhoz, hogy teljesen megvilágítsa a helyiséget, de nem olyan világos, hogy vakító legyen, különösen a csupasz izzók esetében.

Válasszon egy kicsit hűvösebb és a nappali fényhez közelebb álló feladatvilágítást. Valami, aminek a kalória száma 3500k vagy annál nagyobb, éberen és a munkára koncentrálva tart.

Használhat meleg vagy hideg akcentusvilágítást, de válasszon a szoba többi fényénél világosabb izzót, hogy valóban felhívja a figyelmet a kiemelni kívánt területekre. Ha műalkotásokat világít meg, válasszon magas CRI értékkel rendelkező izzót:

Dimmelhető izzók és dimmerek

Az izzók kiválasztásakor – legyen szó kompakt fénycsövekről vagy fénykibocsátó diódákról (LED) – keressen olyan terméket, amelynél fel van tüntetve, hogy dimmelhető-e. A dimmelhető izzók és dimmerek nagyobb sokoldalúságot biztosítanak a világításban, és bár lehet, hogy nem gondolja, hogy szüksége lesz rájuk a pincében, mindig jó, ha megvan a lehetőség arra az esetre, ha később más felhasználási módot talál a térre.

Leave a Reply

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük