A Future Workplace nevű cég “The Employee Experience” címmel végzett felmérést. A szervezet 1614 észak-amerikai munkavállalót kérdezett meg, és megállapította, hogy a természetes fényhez való hozzáférés és a szabadba való kilátás volt az első számú munkahelyi kérésük.
Ez nem véletlen: a napfény az emberi túlélés elengedhetetlen feltétele, és az, hogy kitesszük magunkat neki, egészséges szokás. Olvasson tovább, hogy mindent megtudjon a napfény egészségügyi előnyeiről.
A napozás egészségügyi előnyei
A fenti felmérés csak a felszínét karcolja annak, hogy mit tehet értünk a napfény. Valóban, a napfénynek való napi kitettség számos előnnyel járhat, és számos módon javíthatja egészségünket.
Bár a kutatások még folynak, és túl sok előny van ahhoz, hogy itt felsoroljuk, kiválasztottuk a négy legfontosabbat, amire érdemes emlékezni.
Növelje D-vitaminszintjét
Kezdjük azzal, hogy a napfény nem tesz különbséget a közvetlen és az ablakon keresztül történő expozíció között. Ez egy kulcsfontosságú pont, hiszen ha belegondolunk, hogy hány órát töltünk zárt térben, az ijesztő lehet.
Következésképpen a D-vitamint “napfényvitaminnak” nevezik, mivel a napfénynek való kitettség révén jutunk hozzá. A vitamint a szervezetünk akkor állítja elő, amikor kapcsolatba kerül a napfénnyel, ahelyett, hogy több millió kilométert utazna a naptól.
A tudósok szerint ez is létfontosságú tápanyag, mivel szabályozza a kalcium és a foszfor felszívódását, és segíti az immunrendszert.
Más szóval a megfelelő D-vitamin-termelés segít a fogak, a csontok és az immunrendszer erősítésében. Ha nem fogyasztunk elegendő mennyiséget ebből a vitaminból, szervezetünkben csontritkulás (osteomalacia) vagy csontritkulás (törékeny csontok) alakulhat ki.
Segít leküzdeni a szezonális depressziót
Önt is elkapja az őszi vagy téli “blues”? Ez az enyhe depresszió, amely a téli hónapokban az évszakváltást kíséri. Steven Targum és Norman Rosenthal kutatása szerint a lakosság 6%-a szenved tőle súlyosan, míg a fennmaradó 14% minimálisan, ami a “szomorúságérzetnek” felel meg.
A szezonális affektív zavar (SAD) egy olyan állapot, amely nagymértékben javítható a természetes napfénynek való kitettséggel. Ha Ön is hajlamos arra, hogy mogorva és ingerült legyen ezekben a hónapokban, ne becsülje alá a napnak azt a képességét, hogy visszaállítja a tengelyét. Tudtad, hogy vásárolhatsz SAD-lámpákat, amelyek segítenek neked abban, hogy megkapd a szükséges lökést, ha sötét környezetben élsz?
Pihentetőbb alvás
A nappal és az éjszaka, mint bizonyára tudja, szabályozza alvási szokásainkat. A melatonin egy olyan hormon, amelyet a szervezetünk természetes módon este 9 és reggel 8 óra között termel, lehetővé téve számunkra, hogy elbúcsúzzunk az ébrenlét világától és beköszöntsünk az álmok birodalmába.
A modern tárgyak, például a kék fényt kibocsátó képernyők jelenléte megzavarhatja a melatonin termelésünket. Ha a szervezetünk nem termel elég melatonint az elalvás előtti órákban, akkor nehezen tudunk elaludni, és másnap reggel nem ébredünk fel frissen.
Egy 2014-ben irodai dolgozókon végzett aprócska kutatás szerint minél több napfénynek voltak kitéve napközben, annál jobban aludtak éjszaka. Ennek eredményeképpen immunrendszerük és általános egészségi állapotuk is jelentősen javult.
A rossz alvási szokások viszont hozzájárulhatnak többek között olyan krónikus betegségek kialakulásához, mint a 2-es típusú cukorbetegség és a depresszió.
Csökkent a stressz-szint
A stresszhormon kortizoltól mindannyian szeretnénk megszabadulni. Megérezzük a veszélyt, amint az jelen van, és a szervezetünk felkészül a veszélyes pillanatra. Ez egy ősi fenyegetésre adott válaszmechanizmus, amely a múltban életben tartotta az embereket. Már nem kell félnünk a ragadozóktól.
Mindenesetre, amikor kortizol van jelen a vérünkben, az agyunk átkapcsol ebbe az üzemmódba. Hogyan tudjuk ellensúlyozni a kortizol hatását? Nos, egy másik hormon, a szerotonin szabadul fel. A szerotonin felszabadulását, amely segíthet nekünk a kortizol elleni küzdelemben és a krónikus stresszből való kilábalásban, a napfény hatására is beindíthatjuk.
A sötét környezetben, kevés napfénnyel vagy annak hiányában végzett munka hatására agyunk melatonint bocsát ki (sötétség = lefekvés). Kezdjük álmosnak érezni magunkat, de nem akarunk elaludni a munkahelyünkön, ezért koffeinnel verjük magunkat és szorongani kezdünk. Ekkor elkezd kortizol felszabadulni és nyugtalannak érzed magad.
A jó mesterséges világítás vagy a természetes napfény az irodában megoldást jelenthet erre a rendkívül gyakori problémára. Ezek a technikák segíthetnek elkerülni az alvási konfliktust, miközben segítenek leküzdeni a krónikus stresszt.
Melyek a legjobb lehetőségek a természetes napfény kiváltására?
Hallott már a fényterápiáról? A hideg hónapok beköszöntével remek lehetőség a napfény pótlására. Egy fénydobozt kell használnod (2500 és 10 000 lux között), és 10-15 percig kell kitenned magad neki.
Bár még mindig kutatják, ez a fénykezelés segíthet felszabadítani az agyunkban a szerotonint, ami segít stabilizálni a hangulatunkat és leküzdeni a depressziót.